Aliuminio akcijos augo, nes Bideno administracija svarsto uždrausti rusišką metalą

Aliuminio atsargos šiandien brangsta dėl naujų pranešimų apie Jungtinių Valstijų tarptautinės prekybos dramą. Atrodo, kad prezidento Joe Bideno administracija svarsto galimybę uždrausti Rusijos aliuminį.

Naujienos rodo didelį JAV aliuminio bendrovių potencialą, o šis jaudulys atsispindi svyruojančiose rinkos kainose.

Aliuminis yra labai svarbi prekė. Nors jis nėra taurusis metalas, tačiau yra labai vertinga medžiaga dėl savo laidumo, lengvumo ir galimybės jį perdirbti. Šis metalas naudojamas statybinėms medžiagoms, lėktuvų ir automobilių dalims, virtuvės reikmenims, prietaisams, karinėms reikmėms ir kt.

Dėl jo universalumo ir plataus panaudojimo Amerika turi didelę šios medžiagos paklausą – tiek pati gamina aliuminį per privačias bendroves, tiek importuoja metalą per daugelį šalių. Didžiausios aliuminio eksportuotojos į JAV yra Kanada, Kinija, Meksika, Jungtiniai Arabų Emyratai, Bahreinas ir Tailandas.

Šalis taip pat importuoja aliuminį iš Rusijos; apie 10 % JAV aliuminio įvežama iš šios Rytų Europos valstybės. Nors JAV importas iš Rusijos yra nedidelis, ši šalis išlieka dominuojančia aliuminio pramonėje. Rusijos aliuminio gamintojas „Rusal” yra antras pagal dydį pasaulyje šio metalo gamintojas.

Tačiau po Rusijos invazijos į Ukrainą sutriko tiekimo grandinės ir kilo etinių dilemų. Karas paskatino didžiąją Vakarų pasaulio dalį įvesti šaliai griežtas sankcijas ir taip bandyti uždusinti Rusijos ekonomiką.

Tačiau nors JAV ir ES daug kalba, jos nesirenka, kokį importą Rusijai uždrausti. Nuo karo pradžios JAV ir ES tokių metalų, kaip aliuminis ir nikelis, importas iš tikrųjų padidėjo. Šią savaitę atrodo, kad Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybė bando grąžinti situaciją į vėžes.

Aliuminio produktas
Aliuminis. Foto Ricardo Gomez Angel / Unsplash

Akcijoms puiki diena

Aliuminio įmonių akcijos šiandien yra didelės laimėtojos. Korporacijos „Alcoa” (AA) vertė padidėjo daugiau kaip 5 %, o prekybos apimtis beveik tris kartus viršijo vidutinę sesijos apimtį. Century Aluminum (CENX) pabrango daugiau kaip 9 %, o prekybos apimtis padidėjo panašiai.

Šie šuoliai vyksta todėl, kad investuotojai tikisi verslo antplūdžio Amerikos aliuminio gamintojams. Šiuos lūkesčius skatina gandai, kad JAV prezidentas Joe Biden svarsto galimybę uždrausti rusiško aliuminio importą. Kaip praneša Bloomberg, svarstomos trys galimybės imtis veiksmų prieš Rusiją. Tarp šių variantų – visiškas draudimas, tarifų didinimas iki faktinio draudimo ir sankcijos konkrečiai „Rusal”.

Pranešama, kad šis sprendimas priimtas Rusijai vis smurtaujant Ukrainoje. Šalis intensyvina bombardavimo kampanijas didžiuosiuose Ukrainos miestuose, o neseniai pasakytoje kalboje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dar kartą pareiškė esąs pasirengęs grasinti branduoliniu karu.

Manoma, kad uždraudus importą, gali padidėti konkurencija tarp JAV gamintojų, o tai paskatintų tiesioginį pelną. Tačiau ne visi padariniai yra teigiami. Bloomberg žurnalistai atkreipia dėmesį į neseniai išsakytą JAV pareigūnų susirūpinimą, kad sankcijos aliuminiui gali padidinti kainas.

Šie nuogąstavimai atrodo pagrįsti – nuo naujienos paskelbimo aliuminio kainos iš karto šoktelėjo aukštyn 7 %. Bendrovė „Rusal” įspėjo, kad sankcijos prieš ją destabilizuos visą aliuminio pramonę. Sankcijos bendrovei 2018 m. paralyžiavo „Rusal” veiklą, tačiau dėl jų kilo didelių tiekimo problemų ir buvo smarkiai sumažinta gamyba bei darbuotojų skaičius visame pasaulyje.

Susiję straipsniai

Naujienos