Aukso kainos judėjimas – užuomina apie artėjantį akcijų rinkos krachą

Aukso metai buvo, švelniai tariant, audringi. Kovo mėnesį, Rusijai pradėjus karinę okupaciją Ukrainoje, saugus metalas trumpam pakilo virš ilgalaikio pasipriešinimo ties 2000 JAV dolerių už unciją ribos, o šią savaitę nusileido žemiau ilgalaikio palaikymo ties 1700 JAV dolerių riba, nes FED (Federalinė rezervų sistema) sugriežtino savo požiūrį į didžiausios per daugiau kaip 40 metų infliacijos slopinimą.

Per tą patį laikotarpį FED pirmininkas Džeromas Pauelas (Jerome Powell) ir jo kolegos, nuo 2021 m. pabaigos nuolat tvirtinę, kad sparčiai auganti infliacija yra laikinas reiškinys, per tą patį laikotarpį perėjo nuo itin švelnios nulinių palūkanų normų politikos prie lūkesčių, kad iki metų pabaigos FED fondų palūkanų norma viršys 4,5 %. Dėl šio staigaus ir kardinalaus pinigų politikos pokyčio JAV dolerio kursas pasiekė 20 metų parabolines aukštumas, todėl auksas, įkainotas pasaulio rezervine valiuta, patiria didelį spaudimą.

Ekstremalus kintamumas rinkoje atsirado savaitės viduryje po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė iš dalies mobilizuoti rezervistus, kad sustiprintų savo pajėgas Ukrainoje, o po to Federalinis atvirosios rinkos komitetas (FOMC) balsavo dėl palūkanų normų padidinimo 75 baziniais punktais. FED taip pat nustatė didesnę nei tikėtasi galutinę 4,6 % palūkanų normą 2023 m., net jei infliacija nepasieks 2 % tikslo.

FED ir doleris

Per spaudos konferenciją po FOMC posėdžio FED pirmininkas Džeromas Pauelas (Jerome Powell) įspėjo vartotojus, kad jų laukia ekonominis skausmas, nes centrinis bankas daugiausia dėmesio skiria infliacijos mažinimui. „Norint sumažinti infliaciją, greičiausiai reikės ilgesnį laiką išlaikyti mažesnį už tendenciją augimą”, – trečiadienį sakė J. Powellas.

Jei FED prognozė tiksli, 4,6 % reiškia, kad darbo neteks dar 1,3 mln. žmonių. Žurnalisto paklaustas, ar tai priimtina, Powellas atsakė: „Turime susidoroti su infliacija. Norėčiau, kad būtų neskausmingas būdas tai padaryti. Tačiau tokio būdo nėra.”

Dėl sparčiai kylančių palūkanų normų 62 % galimų JAV iždo pajamingumo kreivių nuo 3 mėn. iki 30 m. apsivertė. Istoriškai bet koks rodiklis, viršijantis 55 %, reiškia recesiją, ir Powellas apie tai užsiminė trečiadienį per spaudos konferenciją. Centrinis bankas teigė, kad 2022 m. JAV BVP, jų nuomone, padidės tik 0,2 %, o ilgesniu laikotarpiu – vos 1,8 %. „Niekas nežino, ar šis procesas prives prie recesijos, o jei taip, tai kokia didelė ta recesija bus”, – sakė FED pirmininkas.

Trečiadienį JAV centrinis bankas ne tik trečią kartą iš eilės padidino palūkanų normas trimis ketvirtadaliais procentinio punkto, bet ir ketvirtadienį Didžiosios Britanijos, Šveicarijos ir Norvegijos centriniai bankai taip pat paskelbė didelius palūkanų normų padidinimus. Iš tikrųjų dešimties didžiųjų išsivysčiusios ekonomikos šalių centriniai bankai per šį ciklą iki šiol iš viso padidino palūkanų normas 1 965 baziniais punktais, o Japonija, kaip „balandis”, ketvirtadienį laikėsi dešimtmetį vykdytos itin žemų palūkanų normų politikos, kuri sunaikino jos obligacijų rinką.

Vis dėlto dėl to, kad infliacija ir toliau palaiko agresyvias kelių didžiųjų centrinių bankų pastangas šią savaitę, priešingai nei taikdarių trūkumas valdžios pozicijose visame pasaulyje, gruodžio mėn. aukso ateities sandoriai išliko aukščiau kritinės 1675 JAV dolerių palaikymo ribos.

Aukso kainai esant smarkiai perparduotai, gausybę sustojimų žemiau šio atidžiai stebimo lygio absorbavo saugaus prieglobsčio pirkimas, akcijų rinkai pradėjus įkainoti recesiją. Po Powello spaudos konferencijos vos per 45 minutes auksas pasiekė naujas savaitines žemumas, o vėliau – savaitines aukštumas, todėl aplink šią kritinę palaikymo zoną kilo dar daugiau neapibrėžtumo.

Aukso kaina

Bulių nuomone, krizės sukeltas aukso pirkimas sukuria aukso ir aukso santykio dugną, kai akcijų rinka pasiekė aukščiausią visų laikų lygį 2022 m. pradžioje. Savaitės grafike taip pat matyti, kad šis santykis formuoja atvirkštinio galvos ir pečių dugno modelio dešinįjį petį.

Vis dėlto techniniu požiūriu aukso bulių laikas gali baigtis, jei gruodžio mėn. ateities sandoriai kitą penktadienį nesugebės užsidaryti virš 1705 JAV dolerių ketvirčio ribos. Nepavykus to padaryti, į žaidimą būtų įtrauktas 1550 JAV dolerių regionas, kuris yra 50 % Fibonačio atstatymas po to, kai aukso kaina padvigubėjo nuo 1045 JAV dolerių 2015 m. pabaigoje iki 2090 JAV dolerių 2020 m. viduryje.

Kol FED pasiryžęs naikinti paklausą ir sukelti daugiau „skausmo” rinkai, kurią po kiekvieno pernelyg didelio palūkanų normų padidinimo slegia vis didesnės skolos įmokos, S&P 500 indeksas, techninio vadovėlio maniera beveik nusileido iki birželio mėn. žemiausio lygio.

Rugpjūčio viduryje grįžęs prie krintančio 200 dienų slenkamojo vidurkio, kuris sutapo su mažėjimo tendencijos linija, einančia nuo sausio mėnesio piko, labiausiai pasaulyje stebimas indeksas pasuko žemyn ir smarkiai artėja prie birželio mėnesio minimumo (3636).

Kadangi palūkanų normos kilo taip sparčiai, kad rinka greičiausiai tik pradeda suvokti pradinių palūkanų normų didinimo ekonomines pasekmes, gali prasidėti maržos išpardavimas, jei S&P 500 nukris žemiau šio lygio.

Esant galimam paniškam judėjimui žemiau kylančio 200 savaičių slenkančio vidurkio ties 3600, tikėčiausi, kad FED apsvarstys galimybę pasukti sparčiau, nei šiuo metu tikimasi rinkoje. Rinkimų metais, kai rinkos krenta, o pasaulio ekonomika veržiasi į recesiją, tikėkitės, kad FED kalba ims krypti į palankesnę pusę, jei „griūties sezono” metu S&P 500 kris link kritinio palaikymo ties 3200 lygiu.

Tuo tarpu JAV doleris ir toliau išlieka saugiu prieglobsčiu, o aukso kompleksas gali patirti dar daugiau skausmo, jei rinkoje kils maržinių pirkimų pardavimo banga per griūties sezoną. Tačiau gera žinia yra ta, kad priešingai nei kalnakasybos kompleksas, kuris prieš 2008 m. finansų krizę ir 2020 m. pandeminį rinkos krachą buvo itin perpirktas, auksas jau buvo parduotas iki labai žemo ir oportunistinio lygio, nes akcijų rinkoje, atrodo, vyksta dar vienas kritimo etapas.

Susiję straipsniai

Naujienos