Didžiosios Britanijos svaro kursas pasiekė rekordiškai žemą lygį

Didžiosios Britanijos svaro kursas JAV dolerio atžvilgiu susilpnėjo iki rekordiškai žemo lygio netrukus po to, kai pirmadienį Azijoje atsidarė pasaulinės valiutų rinkos, nes prekiautojai ir investuotojai toliau neigiamai reaguoja į naujus planus, kuriuos praėjusią savaitę pristatė Jungtinės Karalystės finansų ministras Kwasi Kwarteng.

Vienu metu svaro kursas (GBP) buvo šiek tiek didesnis nei 1,03 JAV dolerio, žemesnis nei bet kada istorijoje, o vėliau šiek tiek atsigavo iki maždaug 1,07 JAV dolerio – nors jo kursas JAV valiutos atžvilgiu išliko maždaug ties blogiausiu lygiu per pastaruosius 40 metų. Pastarosiomis savaitėmis Jungtinės Karalystės centrinis bankas, Anglijos bankas, įspėjo, kad šalis jau gali būti patekusi į recesiją.

Didžiosios Britanijos svaro kursas prieš JAV dolerį
Svaro kursas prieš JAV dolerį

Kwartengas, kuris šį mėnesį tapo iždo kancleriu (iždo vadovu), vadovaujant naujajai ministrei pirmininkei Liz Truss, praėjusią savaitę kreipėsi į parlamentą, žadėdamas naują ekonominę erą Jungtinėje Karalystėje.

L. Kwartengas sakė, kad mokesčių mažinimas daugiausiai uždirbantiems šalies gyventojams ir įmonėms skatins investicijas ir skatins ekonomiką, o dėl didesnės ekonomikos sukuriami mokesčiai turėtų kompensuoti bet kokį trūkumą, susidariusį dėl sumažėjusių mokestinių pajamų.

Tačiau ekonomistai teigia, kad net jei tai ir suveiks, tai neįvyks per vieną naktį.

O investuotojams, kuriuos nustebino mokesčių mažinimo mastas, nerimą kelia tai, kad norėdama užpildyti šalies mokestinių pajamų skylę, vyriausybė artimiausiu metu turės daugiau skolintis tarptautinėse rinkose. Kadangi skolintojai paskolas Didžiajai Britanijai pradės laikyti rizikingesnėmis, jie reikalaus didesnių palūkanų normų, todėl brangs ir Didžiosios Britanijos skolos aptarnavimas.

Dar vienas susirūpinimą keliantis klausimas – tai poveikis Britanijos infliacijai, kuri jau dabar yra beveik dviženklė. Silpnesnis svaras sterlingas pabrangins importą užsienio valiutomis, pavyzdžiui, doleriais, juaniais ir eurais, o tai taip pat padidins spaudimą didinti kainas. Tai ypač pasakytina apie importuojamą naftą ir dujas, kurios visos parduodamos doleriais.

Asmenims, kuriems sumažinti mokesčiai, kišenėse gali atsirasti daugiau pinigų išlaidoms, o tai yra dar vienas galimas infliaciją didinantis veiksnys. Tai gali priversti šalies centrinį banką, Anglijos banką, didinti palūkanų normas, kad būtų laikomasi jo įgaliojimų palaikyti maždaug 2 % infliaciją.

Trumpuoju laikotarpiu šios didesnės palūkanų normos gali padėti sustiprinti svaro kursą, skatindamos investuotojus pirkti JK turtą dėl didesnės grąžos. Tačiau ilguoju laikotarpiu didesnės palūkanų normos smarkiai paveiks Didžiosios Britanijos namų savininkus, nes padidės būsto paskolų įmokos. Jos taip pat gali neskatinti žmonių ar įmonių skolintis pinigų, o tai savo ruožtu gali slopinti ilgalaikį ekonomikos augimą.

Neįprasta, kad finansų ministras ir centrinis bankas bando priversti tą pačią ekonomiką judėti skirtingomis kryptimis, o naujoji konservatorių vyriausybė sulaukė nemažai kritikos iš tarptautiniu mastu gerbiamų ekonomistų, taip pat iš opozicinės Leiboristų partijos.

Susiję straipsniai

Naujienos