JAV kukurūzų augintojai baiminasi vomitoksino

Kai kuriuose šį rudenį nuimtuose JAV kukurūzuose aptiktas grybelis, sukeliantis „vomitoksiną”, todėl augintojams ir gyvulių augintojams kyla galvos skausmas, o etanolio gamyklos ir grūdų elevatoriai priversti atidžiai tikrinti grūdų tiekimą.

Pašarai, pagaminti iš grūdų, užkrėstų koncentruotu augalinio toksino kiekiu, gali sukelti gyvulių ligą ir mažą priesvorį, ypač kiaulių, o grūdų supirkėjai gali atmesti krovinius arba skirti ūkininkams baudas už siuntas, kuriose bus rasta šio toksino.

Remiantis JAV žemės ūkio departamento kassavaitine ataskaita, Ohajuje pasirodė pirmieji toksino požymiai. Pasak ūkininkų ir elevatorių šaltinių, grūdų supirkėjai rytinėje Indianos dalyje taip pat pradeda griežčiau tikrinti kukurūzų siuntas dėl vomitoksino.

Toksinas taip pat kelia problemų etanolio gamintojams, parduodantiems šalutinį produktą – distiliatorių džiovintus grūdus (DDGS), skirtus gyvūnų pašarams. Gaminant etanolį, vomitoksinas DDGS tampa labiau koncentruotas, sakė Ohajo valstijos universiteto Augalų patologijos katedros profesorius ir epidemiologas Pjeras Andersonas Polas (Pierce Anderson Paul).

Kukurūzų derlius pažeistas vomitoksinu
Vomitoksinu pažeistos kukurūzų burbuolės

Didžiausia pasaulyje etanolio gamintoja „POET LLC” tiria vomitoksino kiekį grūduose, tiekiamuose į jos gamyklas Fostorijoje, Leipsike ir Marione, Ohajo valstijoje, bei Portlande, Indianos valstijoje, teigiama bendrovės interneto svetainėje ir kukurūzų augintojų, kurie parduoda grūdus šioms gamykloms, duomenimis.

Trijų gamintojų teigimu, dėl to ūkininkai, kurie turi laukti tyrimų rezultatų, kad sužinotų, ar „Poet” priims jų krovinius, turi dirbti ilgiau nei įprastai.

Naujausiais vyriausybės duomenimis, Ohajuje nuimta tik 56 % kukurūzų derliaus, todėl nėra žinoma, kaip plačiai ši problema paplitusi valstijoje ir už jos ribų.

Problema gali atsirasti vietovėse, kuriose dėl drėgnų orų grybelis veši kukurūzų varpose, kai derliaus nuėmimas sulėtėja arba vėluoja, sakė Paulas.

Vietos ūkininkas, auginantis kukurūzus, sojas ir kviečius 1 500 hektarų žemės ūkyje netoli Eldorado, Ohajo valstijoje, sakė, kad jo pasėlius nuo ligos apsaugojo sausringos sąlygos vasarą.

Tačiau dėl vėlyvų sezono liūčių kai kurių ūkininkų pasėliai tapo pažeidžiami dėl vomitoksino, sakė jis, ypač po to, kai pavasarį dėl šlapių laukų buvo vėluojama sėti.

Susiję straipsniai

Naujienos