Naftos kainos nukrito iki sausio mėnesio lygio

Žaliavinės naftos kainos toliau krenta, nes stiprėja JAV doleris, o artėjantis uraganas „Ian” gali paveikti kai kurias naftos perdirbimo įmones.

Pirmadienį žalios naftos kainos vėl krito ir pasiekė devynių mėnesių žemiausią lygį, nes pasaulio ekonomika ir toliau traukiasi, Kinijoje tęsiasi uždarymas, o benzino paklausa JAV mažėja.

WTI naftos kainos pasiekė 76,79 JAV dolerio už barelį minimumą, nes smukimą didino stiprėjantis JAV doleris. WTI, JAV naftos žaliavos kainų etalonas, atpigo 2,65 %, o Brent rūšies naftos ateities sandoriai, tarptautinis naftos žaliavos etalonas, atpigo 2,4 % – iki 84,05 JAV dolerio už barelį.

Naftos kainos
WTI naftos kaina JAV doleriais

Baimė dėl recesijos daro įtaką naftos kainoms

Baimė dėl recesijos lėmė tolesnį žalios naftos kainų smukimą, kuris buvo mažiausias nuo sausio mėn.

JAV naftos gavyba atsigavo beveik iki priešpremjerinio lygio ir didėjanti JAV ekonomikos nuosmukio tikimybė – visa tai prisidėjo prie nuosmukio, – pranešė į pensiją išėjęs Bernardas Vainšteinas, Pietų metodistinio universiteto Dalase Maguire energetikos instituto asocijuotas direktorius.

Jo teigimu, svarbūs veiksniai taip pat yra vangi Kinijos ekonomika, dėl kurios sumažėjo iškastinio kuro importas į šią šalį, ir recesiją jau išgyvenanti Europos ekonomika.

„Žalios naftos kainos neturėtų kristi dar labiau, nes Europos Sąjunga įsipareigojo iki metų pabaigos nustoti pirkti rusišką naftą”, – sakė Vainšteinas. „Vis dėlto maždaug 50 proc. mažesnės kainos nei didžiausios Rusijos ir Ukrainos konflikto pradžioje padarys didelę žalą Rusijos ekonomikai, kuri remiasi beveik vien tik pajamomis iš naftos ir dujų, kad galėtų finansuoti vyriausybės išlaidas, įskaitant karo veiksmus.”

JAV doleris stiprėja

JAV dolerio indeksas šešių valiutų grupės atžvilgiu pasiekė dviejų dešimtmečių aukštumas, o tai dar labiau padidino spaudimą naftai, nes jos kaina nustatoma ir parduodama JAV doleriais.

JAV dolerio indeksas

„Ateities sandorių rinka bando įvertinti pasaulinį sulėtėjimą ir tam tikrą paklausos sumažėjimą”, nes baigėsi vasaros vairavimo sezonas, – sakė Art Hogan, vyriausiasis rinkos strategas „B Riley Financial”.

Pasak jo, naftos kaina susiduria su priešpriešiniais vėjais, nes stiprėjant JAV doleriui didėja spaudimas ją mažinti, o tai atspindi tokias žaliavas kaip taurieji metalai, pavyzdžiui, auksas.

„JAV dolerio kursas šiais metais padidėjo 25 proc. – stiprėjantis doleris neigiamai veikia tarptautines bendroves”, – sakė Hoganas.

„Tokio dydžio dolerio stiprumo, kai JAV. vykdo agresyvesnę pinigų politiką, dar nematėme”.

Energijos rinkos taip pat niekada neprarado Rusijoje išgaunamos naftos, nes jos tiekimas buvo parduotas Indijai ir Kinijai.

Kinijos energetinių produktų paklausa, nes šalis įgyvendino nulinio covid blokavimo politiką, sumažino paklausą, palyginti su paklausa prieš prasidedant pandemijai, nes jos „rimtai neatsinaujino”, sakė Hoganas.

Griežtesnė pinigų politika daro poveikį kainoms

Pasaulio rinkose daugelis centrinių bankų sinchroniškai griežtina pinigų politiką, o tai reiškia lėtesnį pasaulio ekonomikos augimą ir mažesnes naftos kainas, kalbėjo buvęs „JP Morgan Chase” vyriausiasis ekonomistas Anthony Chanas.

Federalinis rezervų bankas sumažino realiojo BVP augimo įverčius iki 0,2 % ir 1,2 % atitinkamai 2022 m. ir 2023 m.

Naftos kainos patirs spaudimą mažėti tol, kol JAV doleris išliks stiprus, sakė A. Čanas.

Susiję straipsniai

Naujienos