OPEC+ nariai po pikto JAV pareiškimo ryžosi pritarti gavybos mažinimui

OPEC+ valstybės narės sekmadienį išsirikiavo į eilę, kad patvirtintų šį mėnesį sutartą didelį naftos gavybos sumažinimą po to, kai Baltieji rūmai, sustiprinę žodžių karą su Saudo Arabija, apkaltino Rijadą, kad ši privertė kai kurias kitas šalis pritarti tokiam žingsniui.

Ketvirtadienį Jungtinės Valstijos pažymėjo, kad šis sumažinimas padidins Rusijos užsienio pajamas, ir užsiminė, kad Saudo Arabija, kuri sekmadienį paneigė, kad remia Maskvą dėl jos invazijos į Ukrainą, jį parengė dėl politinių priežasčių.

Saudo Arabijos karalius Salmanas bin Abdulazizas sakė, kad karalystė deda daug pastangų, kad palaikytų stabilumą ir pusiausvyrą naftos rinkose, be kita ko, sudarydama ir palaikydama OPEC+ aljanso susitarimą.

Karalystės gynybos ministras ir karaliaus Salmano sūnus princas Khalidas bin Salmanas taip pat sakė, kad spalio 5 d. sprendimas sumažinti gavybą 2 mln. barelių per dieną – priimtas nepaisant įtemptos padėties naftos rinkose – buvo vieningas ir pagrįstas ekonominiais veiksniais.

Jo komentarams pritarė kelių OPEC+ valstybių narių, įskaitant Jungtinius Arabų Emyratus, ministrai.

Persijos įlankos valstybės energetikos ministras Suhailas al-Mazrouei socialiniame tinkle „Twitter” parašė: „Norėčiau paaiškinti, kad naujausias OPEC+ sprendimas, kuriam buvo vienbalsiai pritarta, buvo grynai techninio pobūdžio sprendimas, be jokių politinių ketinimų”.

OPEC šalys
OPEC šalių susirinkimas

Jo komentaras pasirodė po Irako valstybinės naftos rinkodaros bendrovės SOMO pareiškimo.

„OPEC+ šalys visiškai sutaria, kad geriausias požiūris į naftos rinkos sąlygas dabartiniu neapibrėžtumo ir aiškumo trūkumo laikotarpiu yra prevencinis požiūris, kuriuo remiamas rinkos stabilumas ir suteikiamos reikalingos gairės ateičiai”, – sakoma SOMO pareiškime.

Kuveito naftos korporacijos vyriausiasis vykdomasis direktorius Nawafas Saudas al-Sabahas taip pat palankiai įvertino OPEC+, kuriai priklauso ir kitos didžiosios gamintojos, ypač Rusija, sprendimą ir teigė, kad šalis siekia išlaikyti naftos rinkų pusiausvyrą, pranešė valstybinė naujienų agentūra KUNA.

Omanas ir Bahreinas atskiruose pareiškimuose teigė, kad OPEC vienbalsiai susitarė dėl sumažinimo.

Alžyro energetikos ministras šį sprendimą pavadino „istoriniu” ir kartu su Alžyre viešinčiu OPEC generaliniu sekretoriumi Haitham Al Ghais išreiškė visišką pasitikėjimą juo, pranešė Alžyro televizija „Ennahar TV”.

Vėliau spaudos konferencijoje A. Ghaisas sakė, kad organizacija siekė užtikrinti pasiūlos ir paklausos pusiausvyrą, o ne konkrečią kainą.

Naftos atsargos didžiosiose ekonomikose yra mažesnės nei tada, kai OPEC anksčiau mažino gavybą.

Kai kurie analitikai teigė, kad pastarojo meto svyravimus naftos rinkose galėtų ištaisyti sumažinimas, kuris padėtų pritraukti investuotojus į prastai veikiančią rinką.

JAV nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Džonas Kirbis (John Kirby) ketvirtadienį pareiškė, kad „ne viena” narė jautėsi verčiama Saudo Arabijos balsuoti, ir pridūrė, kad gavybos sumažinimas taip pat padidintų Rusijos pajamas ir sumenkintų sankcijų, įvestų dėl vasario mėn. invazijos į Ukrainą, veiksmingumą.

Khalidas bin Salmanas sekmadienį sakė, kad jį „stebina” teiginiai, jog jo šalis „palaiko Rusiją jos kare su Ukraina”.

„Iškalbinga, kad šie melagingi kaltinimai atėjo ne iš Ukrainos vyriausybės”, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter”.

Susiję straipsniai

Naujienos