OPEC pasirengusi įsikišti „naftos rinkų labui”

Vakar OPEC generalinis sekretorius Haithamas al-Ghaisas pareiškė, kad organizacija yra pasirengusi „įsikišti naftos rinkų labui”, praneša Saudo Arabijos televizija „Al-Arabiya”, cituodama H. al-Ghaiso žodžius, kad OPEC žino, yra atsargi ir stebi ekonominius pokyčius visame pasaulyje.

Spalio pradžioje OPEC+ paskelbė planus 2022 m. lapkričio mėn. sumažinti naftos gavybą 2 milijonais barelių per dieną (mb/d), o šis žingsnis papiktino JAV prezidentą Joe Bideną, kuris peikė organizaciją už sąmokslą su Rusija, siekiant išlaikyti aukštas naftos kainas.

Jei planas bus įgyvendintas, 2022 m. lapkritį Saudo Arabija ir Rusija turėtų išgauti 10,5 mb/d, OPEC 10 grupės narių gavyba turėtų siekti 25,4 mb/d, o OPEC nepriklausančių gamintojų – 16,4 mb/d.

Dėl to OPEC+ šalių gamyba vidutiniškai siektų 41,9 mb/d. Be to, OPEC ir jos sąjungininkės, nepriklausančios OPEC, įskaitant Rusiją, susitarė dar vieneriems metams pratęsti bendradarbiavimą, kuris turėjo baigtis 2022 m. gruodžio 31 d.

Po pradinio pakilimo, paskelbus šį pranešimą, naftos kainos sumažėjo iš dalies dėl to, kad gavybos mažinimo poveikis greičiausiai bus ribotas, nes daugelis narių jau dabar stengiasi įvykdyti kvotas, taip pat dėl ekonominio neapibrėžtumo ir dėl to, kad Kinija pratęsia savo nulinio Covid politiką, o abi šios priežastys greičiausiai paveiks paklausą.

OPEC prognozuoja, kad šiais metais Kinijos naftos paklausa sumažės 60 000 barelių per dieną, nors dar prieš mėnesį dėl naujų apribojimų prognozavo 120 000 barelių per dieną padidėjimą.

2022 m. OPEC sumažino paklausos augimo prognozę 460 000 barelių iki 2,64 mln. barelių per dieną, o 2023 m. – 360 000 barelių iki 2,34 mln. barelių per dieną, nurodydama „Kinijos nulinio Covid-19 apribojimų pratęsimą kai kuriuose regionuose, ekonominius iššūkius Europoje ir infliacinį spaudimą kitose pagrindinėse ekonomikose”.

Susiję straipsniai

Naujienos