OPEC+ planuoja smarkiai sumažinti naftos kiekį, kad padidintų kainas

Naftą eksportuojančių šalių aljansas OPEC+ trečiadienį nusprendė smarkiai sumažinti gavybą, kad palaikytų smukusias naftos kainas, o tai gali suduoti dar vieną smūgį sunkumų patiriančiai pasaulio ekonomikai ir padidinti politiškai jautrias degalinių kainas JAV vairuotojams prieš pat svarbius nacionalinius rinkimus.

Energetikos ministrai, susirinkę į pirmąjį tiesioginį susitikimą OPEC naftos kartelio būstinėje Vienoje nuo COVID-19 pandemijos pradžios, lapkričio mėnesiui sumažino gavybą didesniu nei tikėtasi kiekiu – 2 mln. barelių per dieną.

Grupė teigė, kad sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į „neapibrėžtumą, supantį pasaulio ekonomikos ir naftos rinkos perspektyvas”. Saudo Arabijos energetikos ministras Abdulazizas bin Salmanas pabrėžė, kad kartelis atlieka deklaruojamą stabilių energijos rinkų sergėtojo vaidmenį.

„Esame čia tam, kad liktume kaip nuosaiki jėga, užtikrinanti stabilumą”, – sakė jis žurnalistams.

Be praėjusį mėnesį atlikto simbolinio sumažinimo, OPEC+ į pasaulį siunčiamos naftos kiekio esminis sumažinimas yra staigus posūkis nuo kelis mėnesius trukusio didelio kiekio mažinimo, kuris buvo vykdomas pandemijos įkarštyje. Paklausai atsigavus, pasaulinės energijos kainos po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą smarkiai svyravo, prisidėdamos prie infliacijos, kuri spaudžia viso pasaulio ekonomiką.

Naftos gavybos mažinimo poveikis naftos kainoms, taigi ir iš žalios naftos gaminamo benzino kainai, bus šiek tiek ribotas, nes OPEC+ narės jau dabar negali įvykdyti savo kvotų.

OPEC+ naftos gavyba
Naftos gavyba. Foto Jeff WUnsplash

Šis sprendimas gali padėti aljanso narei Rusijai atlaikyti gresiantį Europos draudimą importuoti didžiąją dalį Maskvos naftos ir yra priimamas energetikos krizės, kurią sukėlė Rusija, sumažinusi gamtinių dujų tiekimą Europai, kurios vadovai tai vadina kerštu už paramą Ukrainai ir sankcijų įvedimą, akivaizdoje.

Nafta prekiaujama gerokai žemiau vasaros viršūnių, nes baiminamasi, kad dėl didelės infliacijos, kylančių palūkanų normų ir netikrumo dėl karo Ukrainoje didžiosios pasaulio ekonomikos, tokios kaip JAV ar Europa, nugrimzta į recesiją.

„Mes išgyvename įvairių neaiškumų, kurie gali mus užklupti, laikotarpį, tai – bręstantis debesis”, – sakė bin Salmanas ir pridūrė, kad OPEC+ siekia išlikti „priekyje”.

Naftos kainų kritimas buvo naudingas JAV vairuotojams, kurie matė mažesnes benzino kainas prie degalinių, kol pastaruoju metu išlaidos nepradėjo kilti, ir JAV prezidentui Džo Bidenui, nes jo Demokratų partija rengiasi kitą mėnesį vyksiantiems Kongreso rinkimams.

„Prezidentas yra nusivylęs trumparegišku OPEC+ sprendimu sumažinti gavybos kvotas, kai pasaulio ekonomika susiduria su tebesitęsiančiu neigiamu Putino invazijos į Ukrainą poveikiu”, – sakoma Baltųjų rūmų pareiškime. „Tuo metu, kai labai svarbu išlaikyti pasaulinį energijos tiekimą, šis sprendimas turės didžiausią neigiamą poveikį mažesnes ir vidutines pajamas gaunančioms šalims, kurios ir taip jau kenčia nuo padidėjusių energijos kainų.”

J. Bideno administracija kartu su Kongresu ieškos papildomų priemonių, kaip sumažinti OPEC energijos kainų kontrolę, sakoma pareiškime.

J. Bidenas stengėsi pelnyti nuopelnus už tai, kad benzino kainos nukrito nuo birželio mėn. vidutiniškai 5,02 JAV dolerio – administracijos pareigūnai pabrėžė kovo pabaigoje paskelbtą pranešimą, kad iš strateginio rezervo šešis mėnesius bus išlaisvinta milijonas barelių per dieną. Didelė infliacija iš esmės trukdo J. Bidenui pelnyti pasitikėjimą ir sumažino demokratų šansus per kadencijos vidurio rinkimus.

JAV prezidentas Joe Bidenas

Artimiausiais mėnesiais naftos tiekimas gali dar labiau sumažėti, kai gruodžio mėn. įsigalios Europos draudimas importuoti didžiąją dalį rusiškos naftos. Atskiras JAV ir kitų septynių turtingų demokratinių valstybių grupės narių žingsnis nustatyti Rusijos naftos kainų ribą gali sumažinti pasiūlą, jei Rusija imsis atsakomųjų veiksmų ir atsisakys tiekti naftą į šalis ir bendroves, kurios laikosi šios ribos.

Trečiadienį ES susitarė dėl naujų sankcijų, į kurias, kaip tikimasi, bus įtrauktas ir Rusijos naftos kainos apribojimas.

Gruodžio pradžioje įsigaliojus ES embargui, Rusijai „reikės rasti naujų pirkėjų savo naftai ir, tikėtina, kad tam ji turės padaryti papildomų kainų nuolaidų”, – sakė „Commerzbank” analitikai. „Todėl neabejotinai būtų labai sveikintina, jei prieš tai kainos būtų didesnės, o tai paskatintų gavybos mažinimas kitose šalyse.”

Mažėjančios diplomatinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos apribojimo perspektyvos taip pat sumažino galimybes, kad panaikinus sankcijas į rinką sugrįš iki 1,5 mln. barelių Irano naftos per dieną.

Šią vasarą naftos kainos kilo, nes rinkos nerimavo, kad dėl sankcijų, taikomų dėl karo Ukrainoje, Rusija praras tiekimą, tačiau jos smuko, nes nuogąstavimai dėl didžiųjų ekonomikų recesijos ir Kinijos COVID-19 apribojimų sumažino žaliavinės naftos paklausą.

Tarptautinis Brent rūšies naftos lyginamasis indeksas pastarosiomis dienomis nusmuko iki 84 JAV dolerių po to, kai didžiąją dalį vasaros mėnesių jo kaina viršijo 100 JAV dolerių už barelį. Po sprendimo JAV nafta pabrango iki 87,64 JAV dolerio, o tarptautinis „Brent” rūšies lyginamasis indeksas pakilo iki 93,21 JAV dolerio.

Paskutiniame OPEC+ susitikime rugsėjo mėnesį, OPEC+ nariai 100 000 barelių per dieną sumažino išgaunamos naftos kiekį spalio mėnesiui. Šis simbolinis sumažinimas nelabai prisidėjo prie mažesnių naftos kainų augimo, tačiau leido rinkoms suprasti, kad grupė yra pasirengusi imtis veiksmų, jei kainos ir toliau kris.

Susiję straipsniai

Naujienos