Putinas įsakė areštuoti „Exxon” vadovaujamą Sachalin-1 naftos ir dujų projektą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pasirašė dekretą, kuriuo įsteigiamas naujas „Exxon Mobil Corp” vadovaujamo Sachalino-1 naftos ir dujų projekto Rusijos Tolimuosiuose Rytuose operatorius.

V. Putino žingsnis, turintis įtakos didžiausioms „Exxon” investicijoms Rusijoje, atkartoja strategiją, kurią jis taikė perimdamas kitų šalies energetikos objektų kontrolę.

Dekretu Rusijos vyriausybei suteikiami įgaliojimai nuspręsti, ar užsienio akcininkai gali išlaikyti projekto akcijų paketus.

„Exxon” priklauso 30 % „Sachalinas-1” operatoriaus akcijų, o jos partnerės yra Rusijos bendrovė „Rosneft”, Indijos bendrovė „ONGC Videsh” ir Japonijos bendrovė SODECO.

Naftos gavyba projekte „Sachalinas-1” liepos mėnesį sumažėjo iki 10 000 barelių per dieną. Iki Rusijos įsiveržimo į Ukrainą buvo išgaunama apie 22 kartus daugiau – apie 220 000 barelių.

Išėjimas iš rinkos

Nuo kovo mėnesio, kai Maskvai buvo įvestos tarptautinės sankcijos, „Exxon” bando pasitraukti iš savo veiklos Rusijoje ir perduoti savo vaidmenį „Sachaline-1” partneriui.

Rusijos vyriausybė ir „Exxon” susipriešino, o naftos gamintoja grasino kreiptis į tarptautinį arbitražą.

„Exxon” atsisakė komentuoti penktadienio dekretą.

Exxon degalinė
Exxon degalinė. Foto Raymond KotewiczUnsplash

Japonijos SODECO iš karto negalėjo pateikti komentarų, tačiau Pramonės ministerijos, kuriai priklauso 50 proc. įmonės akcijų, pareigūnas sakė, kad ji renka informaciją ir kalbasi su partneriais. Japonija nustojo pirkti žaliavą iš Rusijos dar birželio mėnesį.

Balandį JAV bendrovė dėl savo veiklos Rusijoje pritaikė 4,6 mlrd. dolerių vertės sumažėjimo mokestį ir teigė, kad bendradarbiauja su partneriais, siekdama perkelti „Sachalinas-1” veiklą. Be to, ji sumažino energijos gamybą ir perkėlė darbuotojus iš šalies.

Rugpjūtį V. Putinas išleido dekretą, kuris, pasak „Exxon”, apsunkino saugų ir aplinkai nekenksmingą pasitraukimą iš „Sachalino-1”. Tuomet JAV gamintojas paskelbė „notą dėl nesutarimų” – teisinį žingsnį prieš arbitražą.

Penktadienio dekrete sakoma, kad Rusijos vyriausybė steigia Rusijos bendrovę, kuriai vadovaus „Rosneft” patronuojamoji įmonė „Sakhalinmorneftegaz-shelf” ir kuriai priklausys investuotojų teisės į „Sachaliną-1”.

Užsienio partneriai per mėnesį nuo naujos bendrovės įsteigimo galės prašyti Rusijos vyriausybės suteikti naujojo subjekto akcijų, sakoma dekrete.

Panašią strategiją V. Putinas taikė ir liepos mėn. dekrete, kuriuo perėmė visišką Sachalino-2, kito dujų ir naftos projekto Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, kontrolę, kurio partnerėmis tapo „Shell” ir Japonijos bendrovės „Mitsui & Co” bei „Mitsubishi Corp”.

Rusija patvirtino šių dviejų Japonijos prekybos namų prašymus perleisti savo akcijų paketus naujam operatoriui.

Susiję straipsniai

Naujienos