Rusijos akcijų rinka krito po pranešimo apie dalinę mobilizaciją

Trečiadienį Rusijos akcijų rinka smuko po prezidento Vladimiro Putino pranešimo apie dalinę mobilizaciją jo kampanijai Ukrainoje paremti.

Remiantis Trading Economics duomenimis, MOEX Rusijos indeksas – rubliais išreikštas Rusijos akcijų rinkos etalonas – trečiadienį smuko net 10 proc. ir pasiekė 2 150 lygį.

Rusijos akcijų indeksas MOEX

Šios svetainės, teikiančios 196 šalių ekonominius duomenis, duomenimis, Rusijos akcijų rinkos nuosmukis yra tiesioginė V. Putino raginimo pasitelkti daugiau karių kovai Ukrainoje, pirmosios Rusijos mobilizacijos nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, pasekmė.

Trečiadienį V. Putinas paskelbė naują mobilizacijos kampaniją, pagal kurią bus pakviesta iki 300 000 papildomų karių prisidėti prie pastangų kaimyninėje šalyje, į kurią Maskvos kariai įsiveržė vasario 24 d., pranešė Rusijos naujienų agentūra TASS. Rusijos prezidentas nepaskelbė visiško nacionalinio šaukimo, o paragino karinės patirties turinčius asmenis prisijungti prie Maskvos karių Ukrainoje.

Įrašytame kreipimesi į tautą V. Putinas sakė, kad Rusijos tikslas Ukrainoje nepasikeitė, tačiau dabar šaukti rezervistus yra „būtina ir skubu”, nes Vakarų šalys „peržengė visas ribas”, teikdamos paramą Ukrainai, ypač tiekdamos ginklus ir karinę įrangą.

Rusijos indeksas MOEX jau vakar smuko po to, kai Kremlius patvirtino, kad per kelis referendumus Luhansko, Donecko, Chersono ir Zaporožės srityse siekia aneksuoti Ukrainos teritoriją, praneša Trading Economics. Aneksija gali būti įvykdyta jau kitą savaitę.

Jei šios teritorijos būtų aneksuotos, Rusija yra pareiškusi, kad bet kokį Ukrainos išpuolį prieš šias teritorijas laikys išpuoliu prieš Rusijos teritoriją.

„Jei iškils grėsmė mūsų šalies teritoriniam vientisumui, mes, be abejo, panaudosime visas turimas priemones, kad apsaugotume Rusiją ir mūsų žmones”, – trečiadienį sakė V. Putinas. „Tai nėra blefas.”

Galimas konflikto eskalavimas kelia nerimą investuotojams, teigė „Trading Economics”.

„Daugelis aneksiją laiko rimta eskalacijos priemone, suteikiančia Kremliui pagrindą neseniai įvykusį Ukrainos kontrpuolimą laikyti agresija į Rusijos teritoriją, panaudojant Vakarų ginklus”, – teigiama interneto svetainėje.

Dar vienas veiksnys, turėjęs įtakos Rusijos akcijų rinkos smukimui, buvo pranešimas, kad šalis apmokestins eksportą, siekdama surinkti 3 trilijonus rublių (daugiau kaip 49 mlrd. JAV dolerių) gaunamam biudžeto deficitui padengti.

Ilgus mėnesius atsispyrusi Vakarų sankcijoms, Rusijos ekonomika dabar pradeda rodyti ženklaus nuosmukio požymius, nes dėl sumažėjusio energijos eksporto į Europą atitinkamai mažėja ir pelnas.

Susiję straipsniai

Naujienos