Talibanas pasirašė susitarimą su Rusija dėl naftos produktų, dujų ir kviečių

Tai pirmas žinomas svarbus tarptautinis ekonominis susitarimas, kurį Talibanas sudarė nuo tada, kai daugiau nei prieš metus grįžo į valdžią.

Talibanas pasirašė laikiną susitarimą su Rusija dėl benzino, dyzelino, dujų ir kviečių tiekimo į Afganistaną, „Reuters” sakė laikinai einantis Afganistano prekybos ir pramonės ministro pareigas Haji Nooruddin Azizi. Jis pranešė, kad jo ministerija stengiasi įvairinti prekybos partnerius ir kad Rusija pasiūlė Talibano administracijai nuolaidą vidutinėms pasaulinėms žaliavų kainoms.

Šis žingsnis – pirmasis žinomas svarbus tarptautinis ekonominis susitarimas, kurį Talibanas sudarė nuo tada, kai daugiau nei prieš metus grįžo į valdžią, – gali padėti sumažinti islamistų judėjimo izoliaciją, dėl kurios jis buvo faktiškai atskirtas nuo pasaulinės bankų sistemos.

Nė viena šalis oficialiai nepripažįsta grupuotės, kuri 20 metų kovojo su Vakarų pajėgomis ir jų vietiniais Afganistano sąjungininkais, o po to, kai JAV kariai pasitraukė, įsiveržė į Kabulą.

Vakarų diplomatai teigė, kad, norėdama gauti oficialų pripažinimą, grupuotė turi pakeisti savo požiūrį į žmogaus teises, ypač moterų, ir įrodyti, kad nutraukė ryšius su tarptautinėmis kovotojų grupuotėmis.

Rusija oficialiai nepripažįsta Talibano vyriausybės, tačiau prieš Kabulo žlugimą Maskva priėmė šio judėjimo lyderius, o jos ambasada Afganistano sostinėje yra viena iš nedaugelio veikiančių.

Azizi sakė, kad pagal susitarimą Rusija kasmet tieks apie milijoną tonų benzino, milijoną tonų dyzelino, 500 000 tonų suskystintų naftos dujų (SND) ir du milijonus tonų kviečių.

Trečiadienį Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS citavo Maskvos specialųjį atstovą Afganistane Zamirą Kabulovą, kuris patvirtino, kad pasiekti „preliminarūs susitarimai” dėl degalų ir maisto produktų tiekimo Kabului.

Rusijos energetikos ir žemės ūkio ministerijos iš karto neatsakė į prašymus pakomentuoti susitarimą. Rusijos ministro pirmininko pavaduotojo Aleksandro Novako, atsakingo už naftą ir dujas, biuras taip pat iš karto neatsakė.

Azizi sakė, kad susitarimas galios neapibrėžtą bandomąjį laikotarpį, po kurio abi šalys turėtų pasirašyti ilgesnio laikotarpio susitarimą, jei jos bus patenkintos šiuo susitarimu.

Jis atsisakė pateikti išsamią informaciją apie kainas ar mokėjimo būdus, tačiau teigė, kad Rusija sutiko taikyti nuolaidą pasaulinėms rinkoms prekėms, kurios į Afganistaną bus tiekiamos keliais ir geležinkeliais.

Susitarimas buvo baigtas rengti po to, kai Afganistano techninė grupė kelias savaites diskutavo Maskvoje, pasilikusi po to, kai praėjusį mėnesį ten lankėsi Azizi.

Susiję straipsniai

Naujienos